Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr

Tämän kai jokainen on itsekin todennut.

Moni laittaa vieroitetut varsat keskenään laitumelle tai ryhmäkarsinoihin.Tämä ei ole vieroitettavan varsan kannalta paras mahdollinen tilanne, vaikka se on parempi kuin ilman mitään seuraa.

Varsan stressiä lievittää ikätoveria paremmin aikuinen hevonen, joka ei ole varsan sukulainen. Aikuisen seurassa stressitaso pysyi alhaisempana ja ei-toivotut käyttäytymiset kuten aggressiiviisuus vähenivät.

Henry et al., 2012

Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr

Yksi kommentti “Aikuinen lievittää vieroitusstressiä

  • maaliskuu 12, 2012 at 9:36 pm
    Permalink

    On ollut mukavaa huomata, että yhä useammin vieroitetut varsat pääsevät nuorisojengien tai yksinolon sijaan laumoihin, joissa on eri-ikäisiä yksilöitä. Hevosten laumakäyttäytymisen ja käytöstapojen oppiminenkin on ihan eri luokkaa kun joutuu tulemaan toimeen vanhempien kanssa. Ja tämän myötä myös ihmisellä on helpompi lukea hevosta, joka käyttäytyy ja viestii kuin hevonen 🙂

    Reply

Mitä mielessä?