Harrastuskoiran psyykkisen hyvinvoinnin perusteet

harrastuskoiran psyykkinen hyvinvointi

Koiralle tarjotaan aktiivinen elämä erilaisten harrastusten parissa, koiraa käytetään erilaisissa hyvinvointipalveluissa ja koiraa koulutetaan palkitsemiseen perustuen – mutta riittävätkö ne takaamaan, että koira on tyytyväinen ja voi hyvin? Miten hyvinvointia voi mitata? Miten koiran ajankäyttö, arjen sujuvuus ja omaehtoisuus harjoittelussa vaikuttavat harrastuskoiran psyykkiseen hyvinvointiin?

Luennolla käydään havainnollistavan kuvan ja esimerkin kautta läpi miten koiran hyvinvointia voi tarkkailla kokonaiskuvaa havainnoimalla. Kokonaisuutta tarkastelemalla voi löytyä vastauksia erilaisiin haasteisiin harjoituksissa:

  • hidastelu
  • haistelu
  • äänen käyttö
  • häiriöherkkyys
  • alivireisyys
  • ylivireisyys
  • koira ei tee juttua, minkä on tehnyt aiemmin


Liittymällä VIP-jäseneksi saat enemmän

Liittymällä VIP-jäseneksi näet tunnin luennon, jossa käsitellään harrastuskoiran hyvinvointia psyykkisestä näkökulmasta. Luennolla esitellään myös koiralähtöinen taukopeli, jonka avulla koiraa voi sitouttaa harjoitteluun. Lepo on harrastuskoiralle tärkeää. Harjoituksissa tauot liittyvät lepoon. Levolla taas on tärkeä rooli oppimisessa ja muistamisessa.

VIP-jäsenenä näet vuoden ajan kaikki menneet ja tulevat VIP-luennot, jäsenvideot sekä kuulet kaikki podcastit. Lisäksi saat ilmaisen puhelinneuvonnan ja pääset suljettuun keskusteluryhmään.

Jos olet jo VIP-jäsen, kirjaudu sisään nähdäksesi VIP-sisällön.

Eikö sinulla ole tunnuksia? Liity VIP-jäseneksi nähdäksesi VIP-sisällöt!

Mitä mielessä?