Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr

Tutkimuksessa haluttiin selvittää, miten hevoset pysyvät kunnossa eri olosuhteissa. Tutkimukseen osallistui 16 hevosta, joista

 • neljää pidettiin 14 viikon ajan n. 40 hehtaarin laitumella – laidunryhmä
 • neljää hevosta pidettiin päivät tallissa, yöt tarhassa ja liikutettiin 1-2 tuntia kerrallaan viidesti viikossa 14 viikon ajan – liikutettu ryhmä
 • neljää hevosta pidettiin päivät tallissa ja yöt tarhassa eikä niitä liikutettu – seisotettu ryhmä

Hevosenomistajien liikuttamissyyllisyyden määrästä voisi päätellä, että parhaiten kunnossa olisivat pysyneet ne, joita hartaasti liikutetaan viidesti viikossa hiki päässä. Näin ei kuitenkaan ollut, vaan laidunryhmän hevoset pysyivät tasan yhtä hyvässä kunnossa kuin liikutetut.

Bonuksena laidunryhmän hevosilta mitattiin laidunkauden aikana ja muihin ryhmiiin verrattuna parantunut luuntiheys. Tallissa ja tarhassa seisotettu ryhmä menetti kuntoa 14 viikon aikana.

Ei siis kannata potea huonoa omaatuntoa laidunlomasta – oikeanlainen laidun auttaa hevosta pysymään kunnossa, parantaa luustoa ja tarjoaa mahdollisuuksia lajityypilliseen käyttäytymiseen.

Harmi kyllä, kaikilla (tai siis kenelläkään?) ei ole mahdollisuutta tarjota mäkistä ja vaihtelevaa laidunmaata kymmentä hehtaaria hevosta kohti. Pienelläkin laitumella hevosta voi kannustaa liikkumaan, se vaatii tosin kekseliäisyyttä. Kaikki tärkeät pisteet, kuten vesi, kivennäinen, varjo ja säänsuoja voidaan sijoittaa kauas toisistaan, jolloin askeleita kertyy vuorokauden aikana paljon. Kujamaisilla aitauksilla voidaan kannustaa hevosta liikkumaan enemmän kuin nelikulmaisella peltopläntillä.

Mikä on sinun ratkaisusi liikuttavaan laitumeen?

Improved Ability to Maintain Fitness in Horses During Large Pasture Turnout

Lue myös: Pihattoelämää Lopella

Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr
Jaana on EmailJaana on FacebookJaana on Linkedin
Jaana
Eläinten käytösneuvoja BSc, MSc @ Eläinkoulutusblogi
Uhittelu, ryntäily, merkkailu, rikkinäiset esineet... lista on loputon. Silti eläinten käytösongelmiin löytyy lähes aina ratkaisu jonka avulla voitte elää rakkaan lemmikkisi kanssa sulassa sovussa monia onnellisia vuosia. Olitpa sitten koiran-, kissan- tai hevosen omistaja, olet tervetullut blogiini!

3 kommenttia kirjoitukseen “Iso laidun pitää kunnossa

 • Pingback: heppainfo.fi

 • helmikuu 6, 2014 at 7:06 pm
  Permalink

  Voisi kuvitella että 10 hehtaaria riittäisi pellon tyypistä (viljelty vs. luonnonniitty) riippuen 9-15 hevoselle ainakin. Pellon muodosta riippuu miten paljon hevoset liikkuvat ja samaten liikkuvat enemmän jos ruokaa on niukalti. Esimerkiksi lihavat hevoset kannattaisi aina laittaa muiden esisyömälle lohkolle jo sen vuoksi, että liikkuvatkin enemmän ruokaa etsiessään, ei vain siksi että ruokaa on vähemmän. Meillä hevoset käyttivät tehokkaasti hyödyksi ihan vain 4 ha neliön muotoista peltoa, öisin juoksivat pitkät tovit pitkin laidunta niin että tanner tömisi, vaikkei tällä seudulla edes juuri esiinny luonnoneläimiä jotka olisivat moista voineet aiheuttaa.

  Reply
 • syyskuu 15, 2014 at 2:22 pm
  Permalink

  Olipas hienoa, että osui silmiin tämä juttu! Mammisloma häämöttää ja kasvaneen vatsan myötä ratsastus on jäänyt viime viikkoina aika vähälle. Muu puuhastelu heposten kanssa kyllä vielä sujuu, mutta sitähän ei kai lasketa kun siinä ei tule kenellekään hiki…? Ensimmäinen kysymys, jonka kuulen muilta hevosenomistajilta tai harrastajilta vatsani nähtyään on: “Kuka sun mammiksen aikana liikuttaa teidän hevoset?” ja vastaukseni: “Ei kukaan. Ajattelin, että liikuttaisivat itse itsensä.” aiheuttaa 99% tapauksissa aina samanlaisen reaktion ja vastauksen: “Ai jaa???!!! Voikos niinkin tehdä?”. No kyllä voi! Ei meillä ole kuin pari hehtaaria maata/turpa, joka pitää sisällään 1/4 metsää ja 3/4 erilaisia peltolaikkuja. Jäädään siis suht’ kauas tuosta tutkimuksen 10 ha/turpa lukemista. Meillä hevoset ovat ympäri vuoden kyseisellä alalla, tosin talvikaudella (Loka/Marras – Huhti) yöt sisällä tallissa ja hyvin on pärjätty tähän asti. Kaikki ovat painoltaan ja lihaskunnoltaan ok, ei kilahduksia eikä kuumenemista, karsinoiden seiniä ei ole syöty, käyttäytyvät hyvin käsiteltäessä ilman ‘apuvälineitäkin’ vaikka tiivistä ‘onnellisen atleetin’ päiväohjelmaa ei tähänkään asti ole jatkuvasti ollut tarjolla. Katu-uskottavuuskin on tällä tyylillä säilynyt kun on pari kertaa kesässä laitettu kukkahattu hyllylle ja käyty ihan oikeissa kisoissa… 🙂

  Reply

Mitä mielessä?