Kissa hyökkää toisen kimppuun – mikä avuksi?

Kissat tappelevat keskenään monista syistä. Kun kissa hyökkäilee toisen kissan kimppuun, on tilanne yleensä kaikille stressaava ja kuormittava. Pahimmillaan kissoista tulee vihamiehiä ja paluu kavereiksi ei ole ihan yksinkertainen asia.

Kissa on sosiaalinen eläin

Kissa on sosiaalinen eläin ja se viihtyy yleensä hyvin porukassa. Porukan ulkopuolisiin kissoihin sitten suhtautuminen onkin yleensä vihamielistä. Useimmat kissojen väliset riidat syntyvät kun kotiin muuttaa uusi kissa ja tutustumisvaiheelle ei anneta riittävästi aikaa.

Välirikon taustalla voi olla monta syytä

Kun kissa hyökkää toisen kimppuun, voi syy olla esimerkiksi jokin seuraavista:

  • reviiririita, kissa ei halua uutta kissaa omalle reviirilleen
  • turhautuminen; kissa on jostakin syystä kierroksilla ja purkaa sen kaveriinsa
  • säikähtäminen; kissalle sattuu jotain ja se yhdistää tilanteen kaveriinsa ja hyökkää siksi
  • pitkäksi mennyt leikki; kissa aloittaa leikin kivalla tavalla mutta se yltyy tappeluksi
  • sukupuolinen aggressiivisuus; leikattu kissakin saattaa kohdistaa kaveriinsa sukupuolista aggressiivisuutta


Liittymällä VIP-jäseneksi saat enemmän

VIP-jäsenenä näet luennon, jossa käyn läpi asioita, jotka vaikuttavat kissojen välisiin suhteisiin. Saat vinkit kissojen tutustumisvaiheeseen ja lisäksi kissojen hyökkäysten takana oleviin mahdollisiin syihin ja niiden ratkaisemiseen.

VIP-jäsenenä näet myös kaikki aiemmin julkaistut videot sekä tulevat vuoden ajan, pääset suljettuun fb-ryhmään ja saat ilmaisen puhelinneuvonnan.

Jos olet jo VIP-jäsen, kirjaudu sisään nähdäksesi VIP-sisällön.

Eikö sinulla ole tunnuksia? Liity VIP-jäseneksi nähdäksesi VIP-sisällöt!

Mitä mielessä?