Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr

Kennelympäristö sisältää useita stressinaiheuttajia koirille. Löytökoirakennelissä testattiin, miten klassinen musiikki vaikuttaa koirien käyttäytymiseen. Kennelissä soitettiin päivittäin 6,5 tuntia klassista musiikkia. Tutkimuksen aikana mitattiin käyttäytymistä, sykkeen vaihtelua ja syljen kortisolipitoisuutta seitsemän päivää ilman musiikkia ja sitsemän päivää klassisella soittolistalla. Tulokset osoittavat, että koirien stressireaktiot vähenivät klassista musiikkia kuuntelemalla. Varsinkin uroskoirat reagoivat musiikkiin rentoutumalla.

Tätä tietoa voi hyödyntää yksinoloharjoittelussa ja muissa stressaavissa tilanteissa kotikoirillakin, koska ei siitä ainakaan haittaa ole 🙂

Bowman et al., 2015

 

 

Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr
Jaana on EmailJaana on FacebookJaana on Linkedin
Jaana
Eläinten käytösneuvoja BSc, MSc @ Eläinkoulutusblogi
Uhittelu, ryntäily, merkkailu, rikkinäiset esineet... lista on loputon. Silti eläinten käytösongelmiin löytyy lähes aina ratkaisu jonka avulla voitte elää rakkaan lemmikkisi kanssa sulassa sovussa monia onnellisia vuosia. Olitpa sitten koiran-, kissan- tai hevosen omistaja, olet tervetullut blogiini!

Mitä mielessä?