Koiran ongelmakäyttäytyminen kotona

Koiran ongelmakäyttäytyminen kotona

 • Koira vahtii ja haukkuu pihalla tai autossa
 • Koira haukkuu kotona äänille (haukunestopanta)
 • Koira haukkuu ja tuhoaa yksin ollessaan (eroahdistus)
 • Koira puolustaa ruokaansa tai lelujansa
 • Koira kerjää tai varastaa ruokaa
 • Koira murisee sohvalla
 • Koirat tappelevat keskenään
 • Koira pissaa sisälle
 • Koira ei osaa rauhoittua
 • Koira seuraa jatkuvasti

Koirat on tuhansien vuosien kuluessa jalostettu erilaisiin tehtäviin, kuten olemaan ihmisen turvana ja ihmisen aistien jatkeena. Tämä historia näkyy nykypäivän koirissa edelleen, ne hälyttävät vaarasta ja puolustavat omaa perhettään ja aluettaan. Nämä koirille tyypilliset käytösmallit aiheuttavat ihmisille joskus päänvaivaa, vaikka usein ne ovat täysin normaalia käyttäytymistä koiralta.

Tyypillisiä haasteita koiran kanssa kotona ovat seuraavat tilanteet:

 • Koira vahtii ja haukkuu asunnossa, pihalla tai autossa ohikulkijoille tai kotiin tuleville ihmisille
 • Koira haukkuu sisällä esimerkiksi rappukäytävästä tai ulkoa kuuluville äänille
 • Koira haukkuu, ulvoo ja tuhoaa paikkoja yksin ollessaan eikä osaa olla ihmisen kanssa eri huoneessa vaan seuraa ihmistä joka paikkaan
 • Koira murisee ja hyökkää, kun siltä yrittää ottaa lelua, luuta tai muuta aarretta pois
 • Koira kerjää ja varastelee ruokaa pöydiltä ja tarkistaa pöytiä pitkään oman ruokailunsa jälkeen
 • Koira murisee sohvalla tai sängyssä kun ihminen tai toinen koira lähestyy tai koira ei päästä toista ihmistä sänkyyn tai sohvalle lainkaan
 • Saman talouden koirat tappelevat keskenään esimerkiksi ruokailutilanteissa, uloslähtötilanteissa tai silloin kun toinen koira palaa kotiin
 • Koira tekee tarpeensa sisälle tai merkkailee sisällä huonekaluja
 • Koira ei osaa rauhoittua sisällä lainkaan, vaan seuraa jatkuvasti ihmistä ja on levoton ja rauhaton

Osa edellä mainituista tilanteista voi kieliä siitä, että koiralla on jokin kipu tai sen olo on epämukava. Siksi on hyvä aina käyttää koira eläinlääkärissä, jos sen käyttäytyminen muuttuu yllättäen. Yllättäviä muutoksia ovat esimerkiksi:

 • Aggressiivinen käytös, kuten murina ja/tai pureminen, joka kohdistuu perheenjäseneen tai perheen ulkopuoliseen koriaan tai ihmiseen
 • Äkillinen levottomuus ja rauhattomuus jos koira on aiemmin ollut rauhallinen ja levollinen
 • Äkillinen passiivisuus jos koira on aiemmin ollut aktiivinen ja reipas
 • Yllättävät pelkotilanteet, eli jos koira alkaa yhtäkkiä säikkyä ääniä tai joitakin tilanteita kotona
 • Saman perheen koirien väliset yllättävät tappelut ovat aina hälytysmerkki
 • Muutenkin aina jos koira toimii itselleen yllättävällä tavalla, se kannattaa käyttää lääkärissä tutkittavana ja tällä tavalla sulkea pois mahdollinen sairaus, kipu tai epämukavuus ongelman taustalta

Hälyttäminen, vieraille haukkuminen, yksinolohaasteet ja ruuan kerjääminen ovat koirille normaaleja ongelmia, eli niissä on kyse siitä, että toiminta on tavallaan odotettavaa ja koiraan jalostettua. Koirille on ollut tärkeää varoittaa vaarasta ja tämä ominaisuus nähdään usein ongelmana esimerkiksi kerrostalossa. Samoin vieraille haukkuminen on koiralle odotettavaa, koska koirat usein historiastaan johtuen suhtautuvat omaan ryhmään eri tavalla kuin vieraisiin. Yksinolohaasteet ovat nekin odotettavia niin sosiaaliselle eläimelle kuin koira on. Koiralla on voimakas tarve olla vuorovaikutuksessa lajitoveriensa tai ihmisten, mielellään molempien kanssa. Koira ei siis kovin hyvin siedä yksinäisyyttä.

Ruuan suhteen koira on historiansa muovaamana opportunisti, eli jos se havaitsee ruokaa jossain, on täysin normaalia että se yrittää saada ruuan itselleen ja on myös valmis puolustamaan sitä, kuten muitakin itselleen arvokkaita resursseja.

Kotiongelmat ratkaistaan pääosin koiran elämänlaatua parantamalla ja koiran tarpeita ymmärtämällä, mutta myös tilanteiden ennakoinnilla ja koulutuksella on oma roolinsa ongelmien ratkomisessa.