Kysytään koiralta – villikkokoirat

Kun hoidetaan ja koulutetaan koiran vallattomuutta, niin tärkeitä kysymyksiä ovat:
Milloin vallattomuutta esiintyy?
Onko se tilannekohtaista vai jatkuvaa?
Onko se ongelma ja jos niin kenelle?
Mikä tunnetila koiralla on vallattomuuden taustalla?

Villeys voi kummuta eri tunnetiloista. Jos taustalla on negatiivinen tunnetila, niin villeyttä voi olla hankalampi purkaa. Joskus on mahdollista, että koira näyttää villikolta, mutta villin käyttäytymisen moottorina onkin pelko. Joskus villeys ja kierrosten nouseminen on stressin purkua, jolloin kyseessä ei ole koulutuksen puute, vaan tällöin on tarpeen keskittyä kokonaisuuteen.


Liittymällä VIP-jäseneksi saat enemmän

VIP-jäsenenä näet reilun tunnin mittaisen luennon, joka kannustaa havainnoimaan miltä villikkokoiran kalenteri näyttää. Onko se täyteen buukattu? Villikkokoirankin kalenterissa ja elämäntavassa tärkeitä tekijöitä ovat unirytmi, unen määrä, palautumisen taito ja tasapaino.

VIP-jäsenenä näet myös kaikki aiemmin julkaistut videot sekä tulevat vuoden ajan, pääset suljettuun fb-ryhmään ja saat ilmaisen puhelinneuvonnan.

Jos olet jo VIP-jäsen, kirjaudu sisään nähdäksesi VIP-sisällön.

Eikö sinulla ole tunnuksia? Liity VIP-jäseneksi nähdäksesi VIP-sisällöt!

Mitä mielessä?