Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr

Karsinakävelyn (ympäri, ympäri, ympäri jne.) ohella liikkumiseen liittyvistä pakko-oireisista käytöksistä yleinen on kutominen.

Käytöksen taustalla voi olla turhautuminen tai pitkäkestoinen stressi, kun hevosella ei ole mahdollisuuksia toteuttaa lajityypillistä käyttäytymistä. Toisin sanoen, se ei saa olla vuorovaikutuksessa kavereiden kanssa, ei saa laiduntaa tai ei saa liikkua vapaasti. Hevonen lajina ei ole sopeutunut ruoka-aikoihin, vaan syö jatkuvasti. Kenelle tulisi mieleen säännöstellä kanin ruokailua niin, että punnitsee sen päivittäiset heinät ja valvoo, ettei korttakaan jää syömättä? Toivottavasti ei kenellekään. Hevosten kanssa tämä on kuitenkin hyvin tyypillistä.

Kutomisessa, kuten muissakin pakko-oireissa, ongelma on siinä, että vaikka alkuperäinen syy poistetaan, käytös jää pysyväksi. Pakko-oireinen toiminta lievittää hevosen oloa ja tuottaa mielihyvää. Kutominen ei kylläkään ole hevoselle niin kuluttava pakko-oire kuin imppaaminen, mutta ei kerro parhaasta mahdollisesta hyvinvoinnista.

Mitä voi tehdä kutovan hevosen hyvinvoinnin parantamiseksi?

 • minimoi stressi
  • tarkkaile hevosta ja katso, missä tilanteissa se stressaantuu
  • jos se stressaantuu ruokintatilanteessa, yritä muuttaa tilannetta
 • lisää mahdollisuuksia lajityypilliseen käyttäytymiseen
  • lisää tarhaamisen määrää
  • lisää laiduntamista
  • lisää kontaktia muihin hevosiin
 • lisää karkearehun määrää
  • anna tarpeeksi heinää
  • monipuolista ruokintaa esim. kerpuilla
  • kuivita oljella

Kutomisen taustalla on aina stressi, mikä tulee ottaa huomioon käytöksen purkamisessa. Mekaaninen kutomisen estäminen ei helpota hevosen oloa, vaan yleensä pahentaa sitä.

Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr
Jaana on EmailJaana on FacebookJaana on Linkedin
Jaana
Eläinten käytösneuvoja BSc, MSc @ Eläinkoulutusblogi
Uhittelu, ryntäily, merkkailu, rikkinäiset esineet... lista on loputon. Silti eläinten käytösongelmiin löytyy lähes aina ratkaisu jonka avulla voitte elää rakkaan lemmikkisi kanssa sulassa sovussa monia onnellisia vuosia. Olitpa sitten koiran-, kissan- tai hevosen omistaja, olet tervetullut blogiini josta löydät lisää ohjeita kuinka se tapahtuu!

Mitä mielessä?