Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr

Hyvä että ratsastajainliitossa on huomattu, että pitää olla enemmän skaalaa kuin SRL:n hyväksyntä ja merkki. On laadittu laatuportaat, jotta voi hakeutua laatutalliksi.

Hämmentävää on se että kun lukee laatutallin vaatimuksia, tulee sellainen olo että eikö näiden pitäisi toteutua jokaisella tallilla jo nyt? Laatutallilla uudet työntekijät perehdytetään, laatutallilla on päivitettävät nettisivut, laatutallilla on max. 8 ratsastajan ryhmät, laatutallilla pidetään päiväkirjaa, laatutallilla on oma eläinlääkäri, laatutallin sairaat hevoset hoidetaan..

Sitten tulee hevosten hyvinvointiosuus. Laatutallilla hevoset ruokitaan 3-4- kertaa päivässä, laatutallin opetushevoset ulkoilevat päivittäin laumassa tai pienissä ryhmissä, ellei erityistä syytä tarhata yksin, laatutallin hevosilla on kesällä mahdollisuus vähintään 2 viikkoa kestävään
laitumella oloon.

Hömm. Kiva idea. Kertovatko laatutalliportaat siitä, että meillä on Suomessa tällä hetkellä viisi tallia, jossa edellä mainitut asiat toteutuvat? Vai siitä, että ns. “perustallitaso” on olematon?

Asiakkaana saat vapauden valita kenelle rahasi annat. Kannattaa vaatia enemmän laatua kuin SRL. Kenen hevosenpitotapaa haluat tukea?

Ratsastuskoulun laatuportaat:

http://www.ratsastus.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/ratsastajainliitto/embeds/ratsastajainliittowwwstructure/29246_Ratsastuskoulun_laatuportaat_2010.pdf

Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr
Jaana on EmailJaana on FacebookJaana on Linkedin
Jaana
Eläinten käytösneuvoja BSc, MSc @ Eläinkoulutusblogi
Uhittelu, ryntäily, merkkailu, rikkinäiset esineet... lista on loputon. Silti eläinten käytösongelmiin löytyy lähes aina ratkaisu jonka avulla voitte elää rakkaan lemmikkisi kanssa sulassa sovussa monia onnellisia vuosia. Olitpa sitten koiran-, kissan- tai hevosen omistaja, olet tervetullut blogiini!

Mitä mielessä?