Nosework-koiran vire ja sen säätely

nosework koiran vireensäätely

Raja motivoituneen ja liiaksi kiihtyneen koiran välillä voi olla hiuksenhieno. Jos haluamme koiran työskentelevän mahdollisimman motivoituneesti, meidän on käytettävä sen arvostamaa palkkiota. Samalla koira saattaa aivan huomaamatta alkaa pelätä sitä, että se ei saakaan palkkiota, jos ei löydä kätköä.⁠

Tämä artikkeli on kirjoitettu yhdessä Vainuvoiman Elisa Reunasen kanssa. Vainuvoima on Turun seudulla toimiva hajutyöskentelyyn erikoistunut koirakoulu. Tutustu Vainuvoiman sivuihin täällä.

Vire vai konfliktin tuottama kiihtymys tai jäätyminen?

Palkkion menettämisen pelko voi näkyä esimerkiksi yliyrittämisenä, mikä voi johtaa valeilmaisuihin tai siihen, että koira kyllä etsii mutta on niin kiihtynyt, että haistelu ei tuota tulosta. Harjoittelun avulla koira voi kuitenkin oppia, että palkkioiden mahdollisuuksia tulee kyllä, vaikka hajua ei joka kerta löytyisi.⁠

Paineen pois saaminen haistelutehtävästä on aivan ensiarvoisen tärkeää. Jos koira tuntee painetta hajutehtävässä, se ei pysty keskittymään kunnolla eli käyttämään koko haistelukapasiteettiaan. Koira saattaa näyttää siltä, että se työskentelee todella hyvin, mutta kuitenkin esimerkiksi ohittaa jatkuvasti pienimpiä hajunlähteitä.⁠

Kun työskentelyssä on painetta, ei etsintä ole täysin luotettavaa. Parhaimpaan suoritukseen pystyy koira, joka on rento ja motivoitunut. Silloin koira jaksaa myös työskennellä pitkään.⁠

Mitä vire on ja miten siihen vaikutetaan?

Vire on vaikeasti määriteltävä ja mitattava asia, ja ehkä voidaankin ajatella että se on seurausta monesta tekijästä ennemmin kuin yksi erillinen tekijä. Vire on siis monen tekijän yhteisvaikutus ja siksi sitä ei ehkä kannattaisi yrittää kokonaisuutena tai yksittäisenä asiana säädellä.


Liittymällä VIP-jäseneksi saat enemmän

VIP-jäsenenä näet reilun tunnin mittaisen luennon, jossa käymme läpi mitä kaikkea koiran vire pitää sisällään ja millaisia työkaluja ohjaajalla on vaikuttaa koiran viretilaan.

Jos olet jo VIP-jäsen, kirjaudu sisään nähdäksesi VIP-sisällön.

Eikö sinulla ole tunnuksia? Liity VIP-jäseneksi nähdäksesi VIP-sisällöt!

Mitä mielessä?