Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr

Saksalaiset ja sveitsiläiset ovat arvioineet, että vain 16 % hevosista pidetään ryhmissä ja pihattotyyppisissä ratkaisuissa, vaikka niiden on todettu vastaavan paremmin hevosten lajityypillisiä tarpeita kuin perinteisten karsinatallien.

Pihatolla ja pihatolla on kuitenkin eroa. Tutkimuksessa verrattiin hevosten aktiivisuustasoja karvalakkipihatossa ja aktiivipihatossa. Karvalakkipihatossa hevoset olivat porukassa ja saivat päättää ulkoilustaan. Aktiivipihatossa hevosille lisättiin erilaisia toiminnallisia alueita, kuten automaattiruokinta.

Aktiivipihatoissa hevoset olivat huomattavasti aktiivisempia kuin tavallisissa. Hevosen aktiivisuuteen näyttää vaikuttavan erityisesti mahdollisuus liikkumiseen. Liikkumiseen taas näyttävät vaikuttavan toiminnallisesti erilaiset osa alueet sekä ruokinnan tiheys.

Tehdäkseen pihatosta aktiivisen ei tarvitse välttämättä ostaa ruokinta-automaatteja. Voi olla, että pitkälle pääsee jo manuaalisellakin ruokinnalla ja järjestämällä muitakin virikkeitä ympäristöön.

Rose-Meierhöfer et al. (2010) Activity Behavior of Horses Housed in Different Open Barn Systems, Journal of Equine Veterinary Science, Volume 30, Issue 11 , Pages 624-634, November 2010

Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr
Jaana on EmailJaana on FacebookJaana on Linkedin
Jaana
Eläinten käytösneuvoja BSc, MSc @ Eläinkoulutusblogi
Uhittelu, ryntäily, merkkailu, rikkinäiset esineet... lista on loputon. Silti eläinten käytösongelmiin löytyy lähes aina ratkaisu jonka avulla voitte elää rakkaan lemmikkisi kanssa sulassa sovussa monia onnellisia vuosia. Olitpa sitten koiran-, kissan- tai hevosen omistaja, olet tervetullut blogiini!

0 kommenttia kirjoitukseen “Pihatto vai pihatto?

 • 12.6.2011 at 13:45
  Permalink

  Todellakin pihatolla ja pihatolla on valtava ero! Turhan usein näkee pihattoja joiden tarhana on vain suorakaiteen muotoinen läntti tasaista peltoa ja pyöröpaali läntättynä pihaton eteen. Sitten ihmetellään kun ne hevoset vain seistä nököttää siinä pyöröpaalin ympärillä…
  Mutta jos on käytäviä ja sokkeloita, puustoa siellä ja mäkiä täällä, heinät piilotellaan pieniin kasoihin, ja juomahuolo järjestetty kauemmas ruokintapaikoilta, hevoset todella liikkuvat. Paljon 🙂

  Reply
  • 12.6.2011 at 18:50
   Permalink

   Samaa mieltä. Ja usein todetaan, että se riittää että niillä on mahdollisuus liikkua, oma valinta. Onhan tarhassakin mahdollisuus juosta ympyrää tai vaikka harjoitella kouluratsastusliikkeitä, mutta harvoin kukaan niin tekee ilman hyvää syytä.

   Reply
 • 6.9.2011 at 10:33
  Permalink

  Juuri olen aloittanut sen mittaamisen paljon hevoset oikein liikkuu pihatossa, ja ensimmäisten tulosten perusteella tähän aikaan vuodesta liikkuisivat n vajaa 10 km vuorokaudessa. Eikä tähän tarvittu yhtään automaattia 🙂

  Reply
   • 6.9.2011 at 10:54
    Permalink

    toki, tervetuloa, laita säpoa !

    Reply

Mitä mielessä?