Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr

Kissan sosiaalisuudesta on monenlaista näkökantaa. On väitetty, että mitä enemmän kissoja pienessä tilassa on, sitä voimakkaampi hierarkia kissojen välille saattaa muodostua. Lisäksi on esitetty, että lajitoveri voi enemmän stressata kissaa kuin parantaa sen hyvinvointia.

Näitä väitteitä haluttiin testata tutkimuksessa, jossa mitattiin kissojen stressitasoa yksittäiskissa- ja monikissatalouksissa. Tutkimuksessa havaittiin, että kissojen lukumäärä ei nostanut kissojen stressitasoa. Enemmän vaikutusta on muilla tekijöillä, kuten suhteella omistajaan sekä käytettävissä olevalla tilalla.

Jos harkitset hankkivasi toisen kissan, huomioi nämä seikat:

  1. Kissojen asteittainen tutustuttaminen
  2. Riittävät resurssit molemmille kissoille – omat hiakkalaatikot, omat ruokintapisteet, omat piilo- ja lepopaikat
  3. Rakenna molempiin kissoihin hyvä suhde positiivisella vuorovaikutuksella
  4. Suunnittele molemmille kissoille omat tavoitteelliset virikeohjelmat
  5. Huolehdi riittävistä virikkeistä ja kolmiulotteisesta tilasta – kissat haluavat käyttää korkeaa tilaa ja päästä korkeisiin paikkoihin

Dia1

 

Ramos et al., 2013

Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr
Jaana on EmailJaana on FacebookJaana on Linkedin
Jaana
Eläinten käytösneuvoja BSc, MSc @ Eläinkoulutusblogi
Uhittelu, ryntäily, merkkailu, rikkinäiset esineet... lista on loputon. Silti eläinten käytösongelmiin löytyy lähes aina ratkaisu jonka avulla voitte elää rakkaan lemmikkisi kanssa sulassa sovussa monia onnellisia vuosia. Olitpa sitten koiran-, kissan- tai hevosen omistaja, olet tervetullut blogiini josta löydät lisää ohjeita kuinka se tapahtuu!

Mitä mielessä?