Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr

Haastan teidät kaikki irrottamaan turpahihnan kokonaan pariksi päiväksi ja videoimaan ratsastusta.

Aikanaan turpahihnaa on käytetty jarruna niin, että kun naruista vetää niin hevosen sieraimet tukkeutuvat. Siitä on pitkä aika, mutta ollaanko siihen ehkä vähitellen palaamassa?

Monissa urheilulajeissa urheilijan varusteet käyvät läpi tarkan syynin. Ennen tai jälkeen suorituksen. Vaan kukaan ei tarkista turpahihnan kireyttä, edes olympialaisissa. Ylikireä turpahihna on tapa peittää koulutuksessa tehdyt virheet ja estää hevosta avaamasta suutaan, mikä on yleensä vastustelun merkki. Kävin välipäivinä hevostarvikeliikkeissä ja huomasin turpahihnojen järeytymisen. Leveä ja pehmustettu on nyt in, sillä saa leuat pysymään liikkumattomina.

Ylikireä turpahihna aiheuttaa hevoselle stressiä, hermosärkyä ja jopa luun epämuodostumia. On spekuloitu myös turpahihnan merkityksestä headshakingsyndroomaan. No, mitäpä siitä kun suu pysyy kiinni ja ze cuuluiza ceveyz zäilyy.

Eikö se ole vähän sama kuin jos taitoluistelija olisi suorituksen ajan kiinnitettynä vaijerilla kattoon, jotta kaatumista ei voisi tapahtua? Tai pariluistelussa toinen pari olisi ketjulla kiinni toisessa? Hymyhän niillä on jo muutenkin kestona päällä. Ihmis- ja hevosurheilua on toki hankala vertailla, kun ihminen on aina enemmän tai vähemmän vapaaehtoisesti menestymässä. Itselle voi tatuoida kestohymyn ja oman terveytensä voi pilata urheilun takia, mutta voimmeko tehdä niin hevoselle?

Mikä on sinun mielestäsi oikea kireys turpikselle?

Hyvinvointia hevosille vuonna 2013!

Lue lisää:

http://epona.tv/uk/news/show/artikel/rspca-supports-noseband-gauge/?tx_ttnews[backPid]=388&cHash=dc1642ffd78a9663b6ea618918ecf41a

http://www.eurodressage.com/equestrian/2012/02/06/ises-suggest-empower-fei-stewards-control-tightness-noseband

http://www.eurodressage.com/equestrian/2012/02/07/noseband-special-part-i-history-noseband

Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr
Jaana on EmailJaana on FacebookJaana on Linkedin
Jaana
Eläinten käytösneuvoja BSc, MSc @ Eläinkoulutusblogi
Uhittelu, ryntäily, merkkailu, rikkinäiset esineet... lista on loputon. Silti eläinten käytösongelmiin löytyy lähes aina ratkaisu jonka avulla voitte elää rakkaan lemmikkisi kanssa sulassa sovussa monia onnellisia vuosia. Olitpa sitten koiran-, kissan- tai hevosen omistaja, olet tervetullut blogiini!

16 kommenttia kirjoitukseen “Uskallatko ratsastaa ilman turpahihnaa?

 • 2.1.2013 at 11:18
  Permalink

  iIse en käytä turpahihnaa lainkaan, minusta se on turha, hevoseni tottelevat minua ilmankin, mutta ratsastuskouluissahan se on pakko aina laittaa, siellä tallilla missä silloin tällöin käyn, on usealla hevosella kaksoisturparemmi ja vielä martingaalikin, itse en pidä niistä ollenkaan!

  Reply
 • 2.1.2013 at 11:55
  Permalink

  Mä ratsastan useasti ilman turpahihnaa, koska monelle ratsastamalle hevoselle ei mahdu. En ole edes huomannut eroa, joa hevonen on tottunut : D

  Reply
 • 2.1.2013 at 12:43
  Permalink

  Mä olen vahvasti sitä mieltä, ettei turpahihnaa tarvitse käyttää ollenkaan. Surukseni olen huomannut monilla ja monilla nuorilla(kin) hevosilla nenäluun epämuodostumisia turpahihnan kohdalla. Mielestäni toullainen on aivan väärin ja kamalaa. Ratsastuskoulun asiakkaana en itse voi vaikuttaa, onko hevosella turpahihnaa vai ei, mutta omalle tunnilleni jätän sen yleensä hieman löysemmälle.

  Reply
  • 3.1.2013 at 09:55
   Permalink

   Nenäluun epämuodostuminen ei johdu suitsien turpiksesta, sillä siinä vaiheessa kun nuori hevonen saa ensimmäistä kertaa suitset päähänsä, ei nenäluu ole enää niin pehmeä, että se saisi vaurioita turpahihnasta. Nenäluun painauma tulee siitä, että kun varsa kasvaa nopeasti ensimmäisten kuukausiensa aikana, eikä hoitaja tajua tarkistaa päitsien tilannetta, jolloin päitset jäävät liian pieniksi pään kasvaessa hurjaa vauhtia. Tällöin päitsien turpahihna jättää jäljen nenäluuhun.

   Reply
 • 2.1.2013 at 13:15
  Permalink

  itse käytän turpahihnaa sen takia että saan alaturpiksen. koska se voi myös pelastaa kun esim. tiiän et on mennyt poskihihna rikki ym. niin ainakin kuolaimet pysyy paikallaan et voi ees jarruttaa.

  Reply
 • 2.1.2013 at 13:55
  Permalink

  Kuulin jostain, että turpahihna olisi aikojen alussa ollut vain esteettisistä syistä hevosen suitsissa. Sen ei ollut tarkoitus pitää hevosen suuta kiinni, vaan saada suitset/ hevosen pään näyttämään kauniimmalta. Harmi, että harvat tietävät tämän…
  Hevoseltani lähti turpahihna heti pois, kun kuulin. Minua ei ulkonäkö suitsissa kiinnosta. Onpa opettajienkin helpompi sanoa, että nyt vedät liikaa. 😀 Ei sillä, että aikaisemminkaan turpahihna olisi ikinä tiukalla ollut…

  Reply
 • 2.1.2013 at 18:01
  Permalink

  Taidanpa ottaakin sen taas pois. Hevoseni vastustelee sen kiinnittämistä, vaikka pidän sitä aina löysällä. Monta vuotta mentiin ilman alaturpahihnaa ja ylempikin oli hyvin löysällä. Alaturpiksen laitoin takaisin paikoilleen valmentajan suosituksesta, mutta ehkä se ei ollutkaan hyvä ajatus.

  Reply
 • 2.1.2013 at 19:12
  Permalink

  Meillä mennään mentaliteetillä että jos siitä ei ole hyötyä, joutaa se pois. Omalla hevosella kokeilin turpista jos se auttaisi maastossa porsasteluun eli syömiseen (en anna syödä kuolaimet suussa, jos mennään toimilla tai kuolaimettomilla, asia on eri) eikä siihen tullut mitään muutosta joten turpis odottelee naulassa aikoja tulevia 🙂 muuten en kyllä näe syytä omallani sitä käyttää koska en ole huomannut mitään eroa kun mennään ilman.

  Ja eikös muutenkin turpiksen pitäisi olla senverran ylhäällä ja “löysemmällä” ettei se suun aukomiseen oikeastaan vaikuta? Alaturpikset, hannoverilaiset ja meksikolaiset toki erikseen. Korjatkaa toki jos vuosien mittaan on muisti alkanut pettää 😀

  Reply
 • 2.1.2013 at 21:51
  Permalink

  Hevonen on huonosti koulutettubtai Ratsastaja lahjattomia, joscturpista perustellaan mahd.suitsien rikkoutumisella. Hyvin koulutettubhevonen on ratsastettavissa vaikka päitsillä! Missä taito loppuu, siinä väkivalta alkaa,.,

  Reply
 • 3.1.2013 at 07:24
  Permalink

  Itse käytän turpahihnnaa ratsastaessa. Ilmankin toki mennään ja elukat toimii.. maasta käsittely,esim liinaus tapahtuu aina ilman turpista tai kapsonilla. Kapson klman kuolaimia.
  Vähän riippuu tuo turpis juttu ehkä siihen miten sitä käyttää. Yhdelläkään opettamistani nuorista ei ole ollu mitään epämuodostumia nenäluussa tms. Turpahihnan kireydestä, hannoverilaisen laitan niin että 2 sormea sopii rennosti nenäluun päälle vierekkäin. Aachen siten että kaksi sormea mahtuu yhtä aikaa nenäluun molemmin puolin… joka hevosella on mahdollisuus liikuttaa leukojaan. En käytä mielestäni väkivaltaa. Ehkä sen turpikswnkin käyttö on vain kiinni siitä miten sitä käyttää. Loustava huomio muuten, mutta tapansa kullakin 🙂 *sääntöni on: kivaa hevosen ehdoilla, ei kipua, ei verta*

  Reply
 • 3.1.2013 at 07:59
  Permalink

  Vanha herra ,jolla nykyään ei ole turpista ihan sen takia kun talttahampainen ystävänsä raateli hihnan kerran, niin silloin kun se vielä eli villikkovuosiaan ja ratsastettiin ilman turpahihnaa, kerran oli maastolenkillä pudottanut ratsastajan , joka varsin oikeaoppisesti maastoutui ohjat kädessä, muuten hyvä, mut ohjien toisessa päässä ei ollut enää ponia. Miten se on mahdollista, en tiedä, mutta tämän jälkeen se sai turpahihnan takaisin moneksi vuodeksi.

  Reply
 • 13.1.2013 at 22:04
  Permalink

  En käytä alaturpahihnaa. En ole koskaan pitänyt ajatuksesta, että hevosen suu sidotaan kiinni. Jossain vaiheessa aloin miettimään ylipäätään turpahihnan merkitystä. Tajusin, että sekin, alaturpiksen lisäksi, sitoo hevosen suuta ja toisekseen en sitäkään raaskinut ikinä kiristää oikein ollenkaan eli lerppui vaan. Niinpä veivasin turparemmit suitsista kokonaan pois ja meillä on nyt “länkkäsuitset” eli enkut ilman turpiksia.

  Reply
 • 11.3.2014 at 16:17
  Permalink

  Eikö leveä ja pehmustettu turpahihna juurikin siksi ole parempi, että se on hevoselle mukavampi? Mitä minä fysiikasta tiedän, niin kapeampi turpahihna jakaa paineen vain hyvin kapealle alueelle, ja tuntuu siis “terävämmältä”.
  Ja oikeastaan suitsitusta myös tarkastetaan, ainakin kilpailusääntöjen mukaan pitäisi tarkastaa, kilpailuissa. Kilpailusäännöt myös sanovat, että turpahihna ei koskaan saa olla liian kireä. Eli tähän onneksi puututaan. 🙂

  Reply
  • 12.3.2014 at 13:20
   Permalink

   Jep – hienoa jos olet kokenut, että turpahihnan kireyttä tarkastetaan 🙂

   Ns. pullback-turpiksissa on kiristysmekanismi, joka näennäisestä pehmeydestä huolimatta on huomattavasti tiukempi kuin normaali turpis. Lue lisää aiheesta http://www.sustainabledressage.net/tack/bridle.php#crank

   Toki leveä turpis normisoljella toimiikin pehmeämmin.

   Reply
 • 9.6.2014 at 18:44
  Permalink

  Meillä ei käytetä turpahihnaa ollenkaan. En näe syytä. On vain (sopivan löysä) alaleukaremmi (kuolain (tavallinen kolmipala) ei voi vahingossa mennä suun läpi).
  Mutta tammallani oli aikoinaan syvä inho niitä kohtaan. Tamman mukaan sain suitset ja niissä oli molemmat turpikset. Ja vaikka ent. omistaja ei laittanut ylikireälle, se inhosi niitä. Kuolaimen otti helposti ja heti, mutta kun piti laittaa turpikset kiinni, alkoi vääntää ja aukoa suuta ihmeen lailla. Sitä se jatkoi vielä parisen kuuta sen jälkeen, kuin olin ottanut ne remmit kokonaan pois. Nykyään se tietenkään ei sellaista enää tee…
  Enkä huomannut eroa ratsastaessa, onko sen kanssa tai ilman. Ilmeisesti en silloin laittanut riittävän kireälle tunteakseni selvää vaikutusta. 😀 (enkä tietenkään mene kokeilemaan)

  Reply

Mitä mielessä?