Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr

Erittäin usein kun otetaan toinen kissa vanhan kaveriksi, tulee ongelmia. Vanha kissa sähisee, murisee ja linnoittautuu johonkin tukikohtaan ja uusi kissa voi pahimmillaan olla todella peloissaan. Ajan mittaan monissa tapauksissa rauha saavutetaan, mutta avain onnistumiseen on maltti. Kissat pitäisi totuttaa toisiinsa vähitellen ja asteittain, silloin on parhaat edellytykset onnistua.

Tukikohdat

Sekä uudelle että vanhalle kissalle on tutustumisjakson ajaksi syytä pystyttää omat tukikohdat, joissa molemmat tietävät olevansa turvassa. Molemmille omat hiekkalaatikot, vedet ja ruokakupit sekä makuupaikat. Alkuun on hyvä pitää kissat erillään vaikka verkko-oven avulla siten, että ne voivat nähdä toisensa mutta eivät pääse kontaktiin. Jos verkkoa tai läpinäkyvää porttia ei voida järjestää, voidaan kissojen välillä pitää suljettua ovea. Tukikohtien kanssa yritetään elää niin normaalia elämää kuin siinä tilanteessa on mahdollista.

Tutustuminen

Kissat elävät omissa tukikohdissaan tietoisina toisistaan. Jos elämä alkaa luonnistua, voidaan tutustumista edistää pienin askelin. Voidaan vaihtaa kissojen tavaroita puolelta toiselle; vanha kissa saa uuden kissan makuualustan ja päinvastoin. Lisäksi on hyvä käyttää vastaehdollistamista, jossa molemmat kissat ruokitaan oviaukon lähellä siten, että ne syödessään näkevät toisensa tai haistavat toisensa portin takaa. Jos kissoilla on vapaa ruokinta, kannattaa ruokakupit sijoittaa lähelle rajavyöhykettä, jolloin muodostuu miellyttävä assosiaatio toisen kissan ja ruuan välille. Tutustumista voi vauhdittaa käyttämällä toisen kissan läheisyydessä sellaista herkkua, jota kissa ei muulloin saa. Vähitellen jos kissat vaikuttavat hyvällä tavalla kiinnostuneilta toisistaan, voidaan niitä kannustaa yhteisiin leikkeihin rajavyöhykkeellä. Jos kissat kykenevät leikkimään samalla lelulla portin läpi, on aika madaltaa raja-aitaa ja mahdollistaa kohtaamiset. Tilannetta ei saa päästää kyräily- ja tuijottamisvaiheeseen, vaan silloin tilanne on keskeytettävä.

Kahden kissan arki

Jos tutustumisvaihe (joka saattaa kestää viikosta kuukausiin) on edennyt lupaavasti, voidaan elää ilman raja-aitaa. Molemmilla kissoilla on kuitenkin syytä säilyttää omat turvapaikat, ruokapaikat ja hiekkalaatikot sijoiteltuina niin, ettei kissa joudu nurkkaan ahdistetuksi syödessään tai hiekkalaatikolla. Mikäli tuijotuskilpailuja tulee, niihin kannattaa puuttua kiinnittämällä kissojen huomio jonnekin toisaalle, vaikka heittää jotain kissojen lähelle. Ei kannata mennä ottamaan kumpaakaan kissaa syliin tai mennä väliin muutenkaan, koska silloin on itse vaarassa loukkaantua. Joissakin tapauksissa kissat eivät opi tulemaan toimeen keskenään. Silloin on syytä palata entiseen yhden kissan talouteen, koska vihollisen kanssa asuminen on stressaavaa vaikka välissä olisikin suljettu ovi.

Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr
Jaana on EmailJaana on FacebookJaana on Linkedin
Jaana
Eläinten käytösneuvoja BSc, MSc @ Eläinkoulutusblogi
Uhittelu, ryntäily, merkkailu, rikkinäiset esineet... lista on loputon. Silti eläinten käytösongelmiin löytyy lähes aina ratkaisu jonka avulla voitte elää rakkaan lemmikkisi kanssa sulassa sovussa monia onnellisia vuosia. Olitpa sitten koiran-, kissan- tai hevosen omistaja, olet tervetullut blogiini!

0 kommenttia kirjoitukseen “Uusi ja vanha kissa

 • Pingback: Toinen kissa vai ei? « Eläinten koulutuksesta

 • kesäkuu 22, 2015 at 9:22 pm
  Permalink

  Mulle kävi surullista kyllä edellisessä asunnossani niin, että minä tulin kolmessa viikossa hulluksi, kun yritin tutustuttaa uutta kissaa vanhalle (ja nykyiselleni). Tulokas oli rohkea, mutta alkuperäisasukista tuli niin aggressiivinen myös minua kohtaan, että luovuotin. Onneksi tulokastarjokki pääsi hyvään kotiin. Nyt on paremmin tilaa, voisin harkita uutta yritystä. Verkko-ovikin on talkessa ja ehkäpä sopii tämänkin asunnon ovenkarmeihin… Saa nähdä, riittääkö rohkeuteni uuteen yritykseen… Kiitos hyvästä listauksesta! Tuttuja juttuja, mutta ei kertaus haittaa ja harmillisen moni ei niistä tiedäkään…

  Reply
 • elokuu 21, 2015 at 1:00 pm
  Permalink

  Kiitos, hyvä juttu ja käytännön vinkkejä.
  Oletkohan jo kirjoittanut kissan ja koiran tutustuttamisesta ? Meillä ulkona touhuava kissa maalla ja nyt tulossa koiranpentu samalla pihalla olevaan naapuritaloon. Voisin myös privekonsultaation ostaa sinulta tästä aiheesta 😀

  Reply

Mitä mielessä?