Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr
Virikkeellistäminen ja aktivointi. Niin hyödyllisiä kuin ne ovatkin, ne eivät kuulosta yhtä tärkeiltä kuin vaikkapa rokotus, terveellinen ruokinta tai elinympäristön puhtaus. Jotenkin termit kuulostavat kuitenkin harrastelijamaisilta.
Elinympäristön rikastamisella ja virikkeellistämisellä on todettu selkeitä fysiologisia vaikutuksia eläimiin. Vaikutusten taustalla on aina omaehtoisen motorisen käyttäytymisen tai toiminnan lisääntyminen. Tämä on hyvä muistaa, kun pohtii mitä virikkeellistäminen oikeastaan on. Se ei ole koiran juoksuttamista juoksumatolla, hevosen kävelytystä kävelykoneessa eikä muuta vastaavaa. Sen sijaan jyrsijöiden juoksupyörät ovat virikkeellistämistä. Miksi näin?

Mitä vaikutuksia onnistuneella virikkeellistämisellä sitten on eläimille?

 • Parempi muisti ja oppimiskyky
  • virikkeellistäminen parantaa muistin toimintaa erilaisissa oppimistehtävissä
 • Anatomiset muutokset
  • sekä virikkeet että motorinen harjoittelu lisäävät uusien neuronien määrää
  • virikkeellistetyillä jyrsijöillä on havaittu suurempia ja painavampia aivoja
  • hermosolut haarautuvat enemmän, synapseja muodostuu enemmän
 • Elektrofysiologiset muutokset
  • muutokset hippokampuksessa, tehostunut muisti
 • Kasvutekijät
  • solujen muodostus paranee
 • Välittäjäaineet
  • välittäjäaineiden toiminta (serotoniini, noradrenaliini, asetyylikoliini)
  • vaikutukset mielialaan
Elinympäristön rikastaminen kannattaa. Onhan se nyt selvää, että kopissa tai häkissä seivominen ja makaaminen ei voi olla kovin “kehittävää”…
Henriette van Praag, Gerd Kempermann and Fred H. Gage, 2000, Neural consequences of environmental enrichment, Neuroscience, Nature reviews.

 

 

 

Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr
Jaana on EmailJaana on FacebookJaana on Linkedin
Jaana
Eläinten käytösneuvoja BSc, MSc @ Eläinkoulutusblogi
Uhittelu, ryntäily, merkkailu, rikkinäiset esineet... lista on loputon. Silti eläinten käytösongelmiin löytyy lähes aina ratkaisu jonka avulla voitte elää rakkaan lemmikkisi kanssa sulassa sovussa monia onnellisia vuosia. Olitpa sitten koiran-, kissan- tai hevosen omistaja, olet tervetullut blogiini!

4 kommenttia kirjoitukseen “Virikkeillä vaikutusta aivoihin

 • 10.6.2012 at 00:19
  Permalink

  Olisi mielenkiintoista, jos voitaisiin tutkia miten virikkeiden tarjoaminen vaikuttaa sukupolvien yli ja perimään. Joskus 150 vuotta sitten, kun eläimiä koulutettiin väkivaltaisesti, ihminen oli luomakunnan kruunu ja eläin vain syntinen, sieluton olento, luulen, että olisi ollut aika mahdotonta saada perus vahtikoirasta jotakin agilitytähteä. Tai kärryhevosesta koululiikkeitä osaavaa ratsua. Mitä enemmän ihmiset ovat tutkineet eläinten oppimista ja tarjonneet tehtäviä ratkaistavaksi, sitä enemmän tuntuu löytyvän potentiaalia niiden kyvyistä. Paimenkoirat saattavat tunnistaa 300 sanaa, kissat avata avaimella lukitun oven, hevoset tunnistaa ihmisiä valokuvista. Jos otettaisiin kaksi koirapentuetta, toisille tarjottaisiin tehtäviä ja koulutusta, toisille ei taas mitään. Seuraavaksi virikepentueen koirat saisivat omia jälkeläisiä, joille tarjottaisiin taas aktivointia. Toisten jälkeläisille taas ei ollenkaan. Uskoisin, että jälkipolvissa saatettaisiin huomata eroja käytöksessä, aivoissa ja kyvyissä oppia uusia asioita. Entä jos hevonen lajina olisi ollut ihmisten kanssa tekemisissä yhtä kauan kuin koira? Mitä kaikkea silloin niille voitaisiin opettaa, kun ne olisivat oppineet lukemaan eleitämme. Kanitkin ovat olleet lemmikkeinä vasta vähän aikaa, ja nyt jo on huomattu naksutinkoulutuksen toimivan niillekkin. Ainakin itsestä tuntuu, että tällä hetkellä omat lemmikkipuput osaa ajatella paljon loogisemmin, kuin ensimmäinen pupuni joskus lapsuudessa.

  Reply
 • Pingback: Virikevinkkejä « Eläinten koulutuksesta

 • Pingback: Virikkeet

 • Pingback: Systemaattisen virikkeistämisen mahdollisuudet – Koiranhetki

Mitä mielessä?