Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr

Kissan ja koiran yhteiselo voi olla parhaimmillaan molempien mielestä hauskaa ja pahimmillaan jatkuvaa kyräilyä ja ahdistusta. Asteittain tehtynä tutustuttamisprojekti luo turvallisuutta molemmille.

Parhaat edellytykset tutustumiseen on silloin, kuin jompikumpi on pentu. Aikuisetkin on mahdollista saada elämään sopuisasti, mutta missään tilanteessa ei kannata antaa ajan hoitaa, eli suunnitelma on oltava, jotta turhilta selkkauksilta vältytään.

Alkuun kannattaa antaa osapuolten tutustua toistensa hajuihin ilman näkökontaktia. On tärkeää, että molemmat osapuolet tuntevat asunnon piilopaikkoineen. Asteittain altistusta voidaan lisätä, ja tehdä samalla tutustumisesta palkitsevaa. Kun alkuvaiheet tehdään huolella, loppu menee usein kuin itsestään 🙂

Katso lisävinkit videosta:

Jaa artikkeli: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInDigg thisShare on RedditShare on Tumblr
Jaana on EmailJaana on FacebookJaana on Linkedin
Jaana
Eläinten käytösneuvoja BSc, MSc @ Eläinkoulutusblogi
Uhittelu, ryntäily, merkkailu, rikkinäiset esineet... lista on loputon. Silti eläinten käytösongelmiin löytyy lähes aina ratkaisu jonka avulla voitte elää rakkaan lemmikkisi kanssa sulassa sovussa monia onnellisia vuosia. Olitpa sitten koiran-, kissan- tai hevosen omistaja, olet tervetullut blogiini!

5 kommenttia kirjoitukseen “Kissan ja koiran tutustuttaminen – kohti sopuisaa yhteiseloa

 • helmikuu 19, 2018 at 8:00 pm
  Permalink

  Mitäs jos koira ei suostu syömään edes lempiherkkuaan ollessaan hermostunut kissan läsnäolosta..?

  Reply
  • helmikuu 19, 2018 at 8:13 pm
   Permalink

   Sitten voi kokeilla leikkiä tai kasvattaa etäisyyttä. Tai aloittaa kissan kuvalla 😊

   Reply
   • helmikuu 19, 2018 at 8:20 pm
    Permalink

    Kiitos vastauksesta! Tämä mussukka ei osaa (vielä) leikkiä, kun on asunut ensimmäiset n. 6kk-1v kadulla ja sitten n. 1,5v tarhalla. On romanialainen rescue. Pitänee vaan ottaa jotenkin etäisyyttä ja reilu aikalisä. Vaikuttaisi kuin koira pelkäisi kissoja, kun samaan aikaan kun on hermostunut se painautuu aivan kiinni muhun. Läähättää kovasti ja tuijottaa kissoja. Kissat tuijottavat takaisin jne… Koira ei murise suuremmin, vain silloin kun yrittää nykiä ja lähteä jahtaamaan. Lopettaa kyllä heti, kun estän lähtemästä ja komennan napakasti.

    Reply
    • helmikuu 19, 2018 at 8:54 pm
     Permalink

     Okei, sitten kannattaa pitää välimatkaa tai tulostaa kuva kissasta, jonka kanssa pääsee alkuun 😀

     Reply
     • helmikuu 19, 2018 at 9:09 pm
      Permalink

      Kiitos! Täytyypä kokeilla. 😀 Kiitos vinkeistä! ❤️

Mitä mielessä?